19.09.2022

Doğubayazıt’ta Hafızlar Belgelerini Aldı

Ağrı Doğubayazıt İlçe Müftülüğüne bağlı 15 Temmuz Şehitleri Yatılı Kız Kur’an Kursu’nda hafızlıklarını tamamlayan öğrenciler için “Hafızlık Belge Takdim Töreni” düzenlendi.

Programa konuşmacı olarak Dr. Fatih Çollak katıldı.

İlçe Milli Eğitim Konferans Salonu'nda düzenlenen program, Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Ağrı İl Müftüsü Celal Büyük açış konuşmasında, “Peygamber Efendimizden günümüze kadar Müslümanlar Kur’an’ın hıfz edilmesine ve sonraki nesillere aktarılmasına büyük önem vermiştir. Efendimiz, hafızları ahiret için müjdelemiş ve Kur’an’ı hıfz eden sahabelerini hep öncelemiştir. Hafız olmak çok büyük bir nimettir ve bu nimetinde şükrü, onu unutmamak ve Kur’an’la hayatımızı güzelleştirmektir. Rabbim her birimize Kur’an’a adanmış bir ömür nasip etsin. Kur’an’ın muhafızları ve alimleri olmayı hepimize nasip etsin.” dedi.

Ardından konuşan Dr. Fatih Çollak, “Peygamber Efendimiz, Kur’an ehlinin Allah ehli olduğunu hadislerinde buyurmuştur. Peki, nasıl Kur’an ehli olunur? Kur’an-ı Kerim’i yüzüne okumayı öğrenince Kur’an okuyucusu olunur. Ezberlendiği zaman Hafizu’l-Kur’an olunur. Kur’an-ı Kerim ilmi öğrenildiğinde Alimü’l-Kur’an olunur. Öğrendiklerimizi insanlara öğretmeye başladığımız zaman Hadimü’l-Kur’an olur. Kur’an-ı Kerim’in emrettiği bir şekilde hayatımızı tanzim etmeye ve Allah’a iyi bir kul olmak için gayret ettiğimiz zaman Amilü’l-Kur’an olunur. İşte bu evsafları kendimizde bulundurmayı başardığımız zaman, Efendimizin (s.a.s) buyurduğu Ehli Kur’an oluruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından hafızlara belgeleriyle birlikte çeşitli hediyeler takdim edildi.

Programa, Iğdır İl Müftüsü İrfan Açık, ilçe müftüleri, hafız öğrencilerin aileleri ve vatandaşlar katıldı.